13 Април, 2017
От миналото до наши дни има множество статии и трактати относно психологията на цветовете, тяхното значение и влияние.
Цветовете представляват интерпретация на света в човешкото съзнание, в резултат на обработка на сигнали идващи от светочувствителни очни клетки – конуси и пръчици. При това първите отговарят за възприемането на цветовете, а вторите за остротата на зрението в тъмнината.
Доказано е, че цветовете притежават своя собствена изразителност и могат да влияят пряко върху психиката, а именно – всеки човек категоризира цветовете с различна по степен емоционалност и реагира на тях по своеобразен начин. Цветовите интерпретации могат да се класифицират в зависимост от половата диференциация, психологическите състояния, символизираното историческо време, съответната цивилизация, както и от символиката на природата, алхимията, модата, религията.
Често „определени цветове свързваме с даден пол. В това отношение има проведени редица изследвания, които показват, че жените предпочитат повече червения цвят, а мъжете предпочитат по-скоро синия цвят“. Един типичен пример в това отношение е розовият цвят за жените – именно този цвят е най-често използваният в рекламите, насочени към тях. С жените свързваме и всички светли и весели цветове – говорещи за жизнерадост и фриволност. С мъжете често се свързват повечето студени цветове – говорещи за по-сурова сила и мистичност.
Общоприет е факта, че възприятието на цветовете е съпроводено със силно емоционално въздействие. Този проблем подробно е изучаван при художниците. Кандински е отбелязал, че цветовете оказват двойно влияние върху човека. Първоначално индивида усеща физическо въздействие, когато очите са очаровани от цветовете или се дразнят от тях. Това впечатление е мимолетно, ако става дума за обикновени предмети. Въпреки това, в необичайния контекст (например в картините на художниците), цветовете могат да предизвикват силно емоционално преживяване. В този случай може да се говори за втори вид влияние на цветовете върху индивида.
Радост, топлина, стрес, раздразнителност или физиологична чувствителност…
Многобройни изследвания на психолози и физиолози потвърждават способността на цветовете да влияят на физическото състояние на човека. Установено е, че цветовете действат върху психологичното ни състояние и провокират съответни реакции. Доктор Подолски описва зрителното възприятие на цветовете от човека по следния начин:
Зелен цвят – хипнотичен и болко успокояващ. Оказва благоприятно въздействие върху нервната система, намалява раздразнителността, умората и безсънието, повишава тонуса и регулира кръвното налягане.
Жълт цвят –провокира мозъчната активност и повишава вниманието.
Оранжев цвят – оказва възбуждащо въздействие и ускорява пулса, без да повишава кръвното налягане, подобрява настроението, повишава жизнения тонус, но… с течение на времето не се понася добре.
Син цвят – притежава антисептически ефект. Този цвят е полезно да се гледа при процеси на наличие на гнойни процеси и възпаления. На по-сензитивните хора синият цвят помага повече, отколкото зеления. Но при „злоупотреба“ с този цвят у някой хора се поражда угнетеност и умора.
Виолетов цвят – отразява се добре на белите дробове, кръвоносните съдове, сърцето и подобрява издръжливостта на тъканите на организма.
Червен цвят – създава чувство за топлина и уют. Стимулира дейността на мозъка, отстранява меланхолията, но в големи количества носи раздразнение.
Розовият цвят – предизвиква любов и чувства на радост, подмладяване, дружески отношения, то е цветът на хуманизма, предаността.
Лечението с цветове (хромотерапията) днес е доста популярно. За влиянието на цвета върху организма и нервната система има няколко доказани факти – например че червената част от спектъра възбужда и стопля, а синята – успокоява и охлажда.
Нарушенията в цветното зрение могат да повлияят в различна степен на живота на човек. При леки смущения е възможно хората въобще да не подозират, че имат проблем. Ако тези смущения са по-силно изразени, могат да създадат трудности дори при често извършвани дейности като пазаруване, избор и съчетаване на дрехи, различаване на светлини и светофари на улицата.
Мозъкът възприема цветовете като комбинация от три основни цвята – син, зелен и червен. Ако ретината губи способността да различи който и да е цвят, то и човека губи тази способност. Например има хора, които не са в състояние да различат зеления от червения цвят. При мъжете това са 7%, а при жените 0,5%.
Много рядко хората въобще не виждат цветовете около тях, което означава, че рецепторните клетки в ретината на очите им не функционират. Други хора страдат от лошо виждане в нощни условия – това означава, че имат слабочувствителни пръчици. Подобен проблем може да възникне при липса на витамин А, а също при наследствена предразположеност. Хората със стандартно зрение са в състояние да различат хиляди различни нюанса на цветовете.
Възприятието на цветовете при хората се променя в зависимост от условията на обкръжаващия ни свят. Един и същ цвят може да изглежда по различен начин изложен на различен тип светлина. Човешкото зрение обаче има капацитета бързо да се приспособява и разпознава промените.
Последните години ни научиха на много уроци. Най-важният от тях е как да опазим близките си и себе си. Има обаче и други въпроси, които чакат своя отг [...]
Прочети ощеТази учебна година започва с по-малко неизвестни от последните две. Пандемията отшумява. Не се обсъжда старт онлайн. Родителите са спокойни и уверени [...]
Прочети още