25 Октомври, 2016
Българите най-често боледуваме от респираторни, сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания, сочат данните на здравната статистика. Можем ли да се предпазим от най-разпространените болести? Профилактиката и ранната диагностика са най-сигурното „лекарство“, категорични са медицинските експерти на Застрахователно дружество България.
Повишеното кръвно налягане е „безмълвно и опасно” заболяване, тъй като обикновено протича безсимптомно или с незначителни оплаквания (главоболие, замайване, задух и зрителни нарушения). В България според последните проучвания над 2 милиона и 700 хиляди души страдат от хипертония, а друга голяма група са в началните стадии на развитие на това заболяване. Проблемът с високото кръвно засяга все повече хора в днешно време. Всеки пети човек под 50 годишна възраст страда от артериална хипертония, а при хората над 50 годни – всеки втори. Като фактор за зачестяване на заболяването се отчитат неправилното хранене, обездвижването и най-вече – високото ниво на стрес.
Кръвното налягане е налягането, което кръвта упражнява върху стените на кръвоносните съдове при всеки удар на сърцето. Когато сърцето се свива (нормално около 60 – 80 пъти в минута), то изтласква кръвта в артериите и налягането в тях се увеличава. Обратно, когато сърцето се отпуска между две свивания, налягането на кръвта намалява. Следователно има две нива на кръвно налягане: горно ниво, когато сърцето се е свило и долно ниво, когато сърцето се е отпуснало. Горното ниво на налягане се нарича систолно налягане, а долното – диастолно налягане.
Кръвното налягане е подложено на денонощни колебания: най-високите стойности са рано сутрин и в късния следобед, значително по-ниски са – по обедно време (особено след обяда) и най-ниски – през нощта.
Повишеното кръвно (артериално) налягане се нарича артериална хипертония и е едно от най-честите болестни състояния при човека. Артериалната хипертония може да бъде самостоятелно заболяване или състояние, свързано с други болести – бъбречни, ендокринни, неврогенни.
Артериалната хипертония е състояние на трайно повишение на диастолното налягане над 90 мм живачен стълб (Hg) и/или повишено систолно налягане над 140 мм Hg при лица над 18-годишна възраст.
Рискови фактори за артериална хипертония
Рисковите фактори, които увеличават вероятността (риска) от възникване на артериална хипертония са две групи: управляеми и неуправляеми.
Управляемите рискови фактори са: наднормено тегло, повишена консумация на готварска сол и алкохол, тютюнопушене, ниска физическа активност и заседнал начин на живот, психо-емоционално напрежение и стрес.
Неуправляеми рискови фактори са: възраст, пол, раса, наследственост, генетично предразположение.
Повишеното кръвно налягане причинява екстремно натоварване на сърцето и кръвоносната система. Колкото по-високи са стойностите на кръвното налягане, толкова риска от усложнения за здравето е по-висок. Артериалната хипертония уврежда сърдечно-съдовата система и може да доведе до тежки последствия – сърдечен инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна и бъбречна недостатъчност. Повишеното кръвно налягане уврежда също и очите.
Ето защо профилактиката и ранното откриване на хипертонията предпазват от късните усложнения на заболяването.
Тази учебна година започва с по-малко неизвестни от последните две. Пандемията отшумява. Не се обсъжда старт онлайн. Родителите са спокойни и уверени [...]
Прочети ощеКогато планираме своето пътешествие, е добре да помислим и към багажа си да добавим и спокойствие с Туристическа застраховка за България като инвестиц [...]
Прочети още